Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
31 października 2018
Transport do Akrestrommen
Kompania transportowa sprzętu ciężkiego uczestniczyła w przemieszczeniu pododdziałów zmechanizowanych armii duńskiej i polskiej z rejonów stacjonowania do rejonu ćwiczenia w Akrestrommen.


Trident Juncture – 18 wchodzi już w zasadniczą fazę. Na poligonach lądowych i morskich trwają ćwiczenia z udziałem 50000 żołnierzy z 31 krajów. Wciąż także trwają przemieszczenia sił pomiędzy rejonami ćwiczeń, które wspierają żołnierze z kompanii transportu sprzętu ciężkiego z 10 Brygady Logistycznej. O najnowszym zadaniu, tj. transporcie sprzętu do Akrestrommen informuje dowódca kompanii porucznik Michał Kulawiak – „Do wykonania tego zadania wydzieliliśmy osiem zestawów niskopodwoziowych, dwa samochody pilotażowe oraz dwie cysterny paliwowe. Zadanie zaczęliśmy w dniu 26 października, tworząc dwa konwoje. Pierwszy konwój, w skład którego wchodziły zestawy niskopodwoziowe z 82 Batalionu Ewakuacji Sprzętu z Oleśnicy oraz dwa samochody pilotażowe armii holenderskiej, udał się do miejscowości Rena, skąd miał zabezpieczać przewóz sprzętu wojsk duńskich. Natomiast drugi konwój, składający się w całości z naszych pojazdów, przemieścił się do bazy w Haslemoen i stamtąd zabezpieczał przemieszczenie wyposażenia pojazdów wojsk duńskich i polskich w rejon ćwiczenia”.

 

Transport sprzętu zakończył się 29 października. W trakcie tego zadania polscy kierowcy mieli okazję współpracować z żołnierzami holenderskimi, duńskimi, brytyjskimi, a także spotkać się z żołnierzami z pododdziałów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, którzy biorą udział w ćwiczeniu Trident Juncture – 18. Dzięki dużemu doświadczeniu wszystkich żołnierzy kompanii transportu sprzętu ciężkiego zadanie zostało wykonane sprawnie i bezkolizyjnie.

kpt. Piotr Płuciennik

Dołączona galeria zdjęć: Transport do Akrestrommen
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane