Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
24 października 2018
W przeddzień ćwiczenia Trident Juncture-18
24.10.2018 r. Jeden dzień pozostał do rozpoczęcia kolejnego etapu ćwiczenia Trident Juncture – 18, LIVEX czyli ćwiczenia z wojskami. W Norwegii zgromadzono znaczne siły NATO, a w ich rozmieszczeniu pomagali żołnierze z 10 Brygady Logistycznej.


Trident Juncture – 18 to największe ćwiczenie NATO w ostatnich latach. Weźmie w nim udział około 50000 żołnierzy z 31 krajów, 130 samolotów, 70 okrętów i ponad 10000 pojazdów wojskowych. Transport sprzętu wojskowego z portów morskich na poligony rozpoczął się już 2 października. Zadanie to realizują jednostki RSOM (ang. Reception, Staging and Onward Movement - tj. jednostki odpowiedzialne za bezpieczny rozładunek sprzętu i zaopatrzenia, zorganizowanie rejonu koncentracji oraz dalsze przesłanie wyposażenia do miejsca przeznaczenia). Jednym z pododdziałów RSOM BN South jest kompania transportu sprzętu ciężkiego wydzielana z sił 10 Brygady Logistycznej pod dowództwem porucznika Michała Kulawiaka.
Tylko w przeciągu ostatniego tygodnia tj. od 15 do 21 października kompania zrealizowała aż osiem zadań transportowych na trasie Rygge - Fredrikstad - Rena - Rygge. Żołnierze przewozili sprzęt duński, francuski oraz niemiecki. Jak zauważa porucznik Kulawiak - „W dniu 23 października zakończyliśmy proces RSOM, podczas którego zrealizowaliśmy 22 zadania transportowe w naszym rejonie odpowiedzialności.  Podczas wykonywania zadań transportowych żołnierze kompanii współpracowali z żołnierzami amerykańskimi, holenderskimi, niemieckimi, francuskimi oraz norweskimi, dzięki czemu zdobyli nowe doświadczenie oraz poznali możliwości sprzętu transportowego armii koalicyjnych. Zadania wykonywane podczas procesu RSOM pozwoliły żołnierzom kompanii transportu sprzętu ciężkiego zapoznać się z infrastrukturą drogową  Królestwa Norwegii. Ten etap jest już jednak za nami, ale czasu na odpoczynek nie ma zbyt wiele, ponieważ od 28 rozpoczynamy transporty w ramach procesu RMSD, czyli zwiezienie wojska z poligonów do portów w celu powrotu do macierzystych pododdziałów. W czasie przerwy między procesem RSOM, a RMSD żołnierze kompanii będą uczestniczyli w międzynarodowym turnieju o puchar Dowódcy RSOM BN South. Warto wspomnieć, że doświadczenie żołnierzy zdobyte podczas realizacji zadań transportowych w kraju pozwoliło bezkolizyjnie zrealizować dotychczasowe zadania transportowe w ramach przygotowania do ćwiczenia Trident Juncture - 18 ”.

kpt. Piotr Płuciennik

Dołączona galeria zdjęć: W przeddzień ćwiczenia Trident Juncture-18
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane