Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
05 sierpnia 2018
XXVII pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę
Około 500 żołnierzy i pracowników wojska wyruszyło na XXVII pielgrzymkę wojskową na Jasną Górę.


Zebranych w katedrze polowej przywitał ordynariusz wojskowy, podkreślając, że pielgrzymka odbywa się w wyjątkowym dla Ojczyzny czasie, kiedy świętujemy stulecie odzyskania niepodległości: „W tym szczególnym roku dziękujemy Bogu za dar wolności. Przypominamy wielkich bohaterów Wojska Polskiego, wszak ta wolność nie była nam darowana, ale została wywalczona”. Bp Guzdek przedstawił również główny cel podejmowanego pielgrzymowania.
– Udajemy się na pielgrzymi szlak, a celem zasadniczym jest to, by tak ukształtować umysły i serca, aby jeszcze lepiej służyć sprawie naszej Ojczyzny i sprawie pokoju – powiedział.
W homilii Biskup Polowy zwrócił uwagę, że celem podejmowanej wędrówki jest także odnowa duchowa i nawrócenie. Wszystko po to, by lepiej służyć Bogu, ale również by lepiej „wypełniać powołanie żołnierza”.

– Pielgrzymka to nie tylko czas zmęczonych nóg. Także głowy się mają zmęczyć. Trzeba wiele rzeczy przemyśleć, „odnawiać się duchem w waszym myśleniu” – jak pisał św. Paweł, bo myśl jest u początku tego, co dobre i tego, co złe. Jest to szczególna okazja, by przemyśleć swoje życie w świetle Słowa Bożego, w radosnej, pielgrzymkowej atmosferze. Ma temu także służyć sakrament pokuty, kiedy człowiek staje sam na sam z Najwyższym – powiedział.

Na zakończenie homilii bp Guzdek przekazał pątnikom trzy wskazówki, z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan, które pomogą im lepiej pielgrzymować. – Najpierw rozpoznajcie wasze grzechy i słabości, rozpoznajcie również wasze zalety. Porzućcie grzechy a nauczcie się cieszyć tym, co w was dobre i szlachetne. Ponadto miejcie odwagę przemyśleć wasze życie, dokonywane wybory – w służbie Ojczyźnie, w życiu rodzinnym, małżeńskim, w relacji do towarzyszy broni. I wreszcie przyobleczcie się w „człowieka nowego, stworzonego według Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości”. Ordynariusz wojskowy zwrócił uwagę, że aby rozpoczynająca się pielgrzymka była szansą w stawaniu się nowym człowiekiem, należy podejść do niej „w sposób dojrzały i głęboki”.

We Mszy św. uczestniczyli m.in. gen. dyw. Adam Joks, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wraz z małżonką, gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz gen. bryg. Piotr Krawczyk, komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina. Eucharystię koncelebrowali m.in. ks. płk Zenon Surma, przewodnik i organizator pielgrzymki oraz księża kapelani sprawujący opiekę duchową nad pielgrzymami z Polski i z zagranicy.

Na zakończenie Eucharystii ks. płk Zenon Surma podziękował biskupowi polowemu Józefowi Guzdkowi za wygłoszone słowo, które będzie towarzyszyło pielgrzymom podczas wędrówki.

Wymarsz wojska spod katedry rozpoczął się o godzinie 6:50. Pielgrzymom przygrywała do marszu Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Żołnierze ulicami Starego Miasta udali się na Plac Zamkowy, gdzie dołączyli do Warszawskiej Metropolitalnej Pielgrzymki Akademickiej.

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski pobłogosławił zgromadzonych na pl. Zamkowym pątników i dał znak do wymarszu grup. Biskup Polowy i Metropolita Warszawski odprowadzili pielgrzymów na pl. Bankowy, a następnie pożegnali wszystkie grupy wyruszające z Warszawy.

Wielu uczestników pielgrzymki wojskowej wędruje do Częstochowy po raz pierwszy, dla licznej grupy żołnierzy są to już kolejne rekolekcje w drodze. Jednak każdy niesie w swoim sercu inne intencje. – Moimi intencjami jest modlitwa za moich bliskich, przede wszystkim za mamę, o zdrowie dla dziadka, a także za moją dziewczynę i naszą relację ¬– powiedział tuż przed wymarszem plut. pchor. Rafał z Wrocławia. – Jest to moja pierwsza piesza pielgrzymka i mam nadzieję, że będzie to dobra okazja, aby się wyciszyć i przemyśleć swoje dotychczasowe życie – dodał.
–  Moją intencją jest zerwanie z nałogami i uporządkowanie mojego życia, abym nie tracił czasu i energii na rzeczy niepotrzebne. Słowem ogólne „ogarnięcie się” – powiedział inny pielgrzym, sierż. pchor. Emil z Wrocławia. Uczestniczył w pielgrzymce wojskowej do Lourdes, ale po raz pierwszy będzie wędrował z Warszawy na Jasną Górę.

Pątnikom w mundurach towarzyszy 6 kapelanów Ordynariatu Polowego oraz 4 kleryków. Także grupy zagraniczne przyjechały ze swoimi duszpasterzami. 14 sierpnia pielgrzymi w mundurach spotkają się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą na Jasną Górę, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki.

Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu pielgrzymka została tylko raz odwołana z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku,.

Od 1996 r. z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli  Amerykanie i Słowacy. W kolejnych latach w wojskowej pielgrzymce brali udział żołnierze Bundeswehry, Litwini, Ukraińcy i Chorwaci.

Dawid Lipiński

mat. Ordynariat Polowy

Dołączona galeria zdjęć: XXVII pielgrzymka wojskowa wyruszyła na Jasną Górę
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane