Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
09 sierpnia 2018
Obchody Święta WP w Garnizonie Bydgoszcz
09.08.2018. Bydgoszcz. Podczas apelu z okazji Święta Wojska Polskiego żołnierze i pracownicy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych uczcili 98 rocznicę Bitwy Warszawskiej.


15 sierpnia to wyjątkowy dzień dla polskiej armii – tego dnia obchodzi ona swoje święto, które zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku.

Na uroczystej zbiórce stawili się żołnierze i pracownicy Resortu Obrony Narodowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Kompanie honorową wystawiła 1 Pomorska Brygada Logistyczna. Podczas podnoszenia flagi na maszt Orkiestra Wojskowa Bydgoszcz odegrała hymn państwowy.

Dowódca uroczystości ppłk Andrzej Murawski złożył Dowódcy Garnizonu gen. bryg. Dariuszowi Łukowskiemu meldunek o gotowości pododdziałów do apelu.

Szef IWsp SZ podczas swojego wystąpienia przypomniał genezę ustanowienia Święta Wojska Polskiego:

-„Przez kilkanaście dni sierpnia 1920 roku pod Warszawą toczyła się bitwa uznawana za jedną z najważniejszych w dziejach świata. Po raz kolejny w historii polski żołnierz udowodnił swą wartość broniąc Ojczyzny”.

„Tego dnia oddajemy szacunek żołnierzom wszystkich polskich wojen i wszystkich polskich bitew. Bardzo wielu z nich poległo, ale to właśnie dzięki nim, dzięki ich odwadze i determinacji mamy dzisiaj Polskę wolną, suwerenną i demokratyczną”
- mówił gen. bryg. Dariusz Łukowski.

Uroczystość była okazją do złożenia przez szefa IWsp SZ żołnierzom, pracownikom, dowódcom, szefom i komendantom podziękowań za zaangażowanie i wysiłek w realizacji codziennych obowiązków.

Szczególne gratulacje skierował do 21 żołnierzy i pracowników wojska, którzy zostali wyróżnieni odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz żołnierzom mianowanym na wyższe stopnie wojskowe. Uroczysta zbiórka była również okazją do wręczenia Odznak Zasłużonego Żołnierza RP, Odznaki Honorowej Wojsk Lądowych, Odznaki Honorowej Sił Powietrznych oraz  Odznaki Honorowej Marynarki Wojennej.

Podsumowując swoje wystąpienie Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Dariusz Łukowski zaprosił wszystkich mieszkańców miasta 15 sierpnia na festyn żołnierski.

***


Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego odbędzie się w Kościele Garnizonowym w Bydgoszczy 15 sierpnia o godz. 9.00. Festyn żołnierski godz. 15.00 (Dwernickiego 1), transmisja spektaklu „Wolność we krwi” 21.00 Kinoteatr.

 

Martyna Wróblewska WDK IWsp SZ

Dołączona galeria zdjęć: Obchody Święta WP w Garnizonie Bydgoszcz
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane