Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
28 czerwca 2018
Święto 10 Brygady Logistycznej
28.06.2018 r. Uroczystą zbiórką żołnierzy, pracowników wojska i licznie przybyłych gości rozpoczęto obchody święta 10 Brygady Logistycznej w Opolu. W tym roku jednostka obchodziła 19 lat swojego istnienia.


„W tym roku, roku szczególnym ze względu na obchody 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości obchodzimy 19. rocznicę powstania 10 Brygady Logistycznej. 19 lat temu, w ramach restrukturyzacji jednostek Wojska Polskiego i przystosowania związków taktycznych do potrzeb współpracy ze strukturami Sojuszu Północnoatlantyckiego, na bazie rozformowanej 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej, powstała nowa, jedyna w swoim rodzaju w naszych Siłach Zbrojnych 10 Brygada Logistyczna” - tymi słowami rozpoczął swoje okolicznościowe przemówienie dowódca 10 Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz.

Dowódca przypomniał zebranym na placu apelowym gościom, wśród których byli przedstawiciele Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej oraz lokalnych władz rządowych i samorządowych, dowódcy jednostek i instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji wojskowych, weterani ze stowarzyszeń i związków kombatanckich, delegacje z organizacji pozarządowych, uczelni wyższych i szkół województwa opolskiego zadania, które zrealizowali żołnierze brygady w ostatnim czasie: Miniony rok był dla nas czasem wytężonej służby i pracy. Wysłaliśmy dziesiątki transportów do Polskich Kontyngentów Wojskowych w Afganistanie, Rumunii i na Sycylię. Wzięliśmy udział w niezliczonych uroczystościach patriotycznych, obchodach świąt państwowych i rocznic wydarzeń historycznych na terenie województwa opolskiego, śląskiego, lubuskiego, a nawet w centralnych uroczystościach w Warszawie. Sformowaliśmy, wyszkoliliśmy i wysłaliśmy Narodowy Element Wsparcia do Włoch, gdzie nasi żołnierze biorą udział w pierwszej zmianie misji Sophia (…) Rozpoczęliśmy również przygotowanie pododdziałów w ramach dyżurów Sił Odpowiedzi NATO i Grupy Bojowej Unii Europejskiej, które osiągną gotowość do działania od stycznia przyszłego roku. Szkolimy także grupę oficerów do służby w Wielonarodowym Dowództwie Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego. Połączona Grupa Wsparcia Logistycznego to sojusznicza struktura powołana do kierowania i koordynacji logistyki w czasie działań bojowych”.

Podczas uroczystości major Maciej Stachowiak odebrał decyzję o mianowaniu na stopień wojskowy podpułkownika i wyznaczeniu na dowódcę 1 batalionu logistycznego. Z rąk dowódcy 10 Brygady Logistycznej wyróżniający się żołnierze i pracownicy wojska odebrali odznaki pamiątkowe, listy gratulacyjne i podziękowania. Dowódca uhonorował również osoby, które wspierają 10 Brygadę Logistyczną w realizacji codziennych zadań. Uroczysta zbiórka była również okazją dla przedstawicieli związków weteranów i kombatantów, organizacji pozarządowych oraz harcerzy dla wyrażenia podziękowań żołnierzom wspierającym ich bieżącą działalność.

 

W imieniu szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych głos zabrał pułkownik Maciej Siudak, który złożył logistykom najlepsze życzenia oraz podkreślił -  „Brygada jest sprawnie funkcjonującym organizmem, efektywnie realizującym najtrudniejsze nawet zadania. W minionych latach stała się jednym z najważniejszych ogniw logistyki w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.

Oficjalną część obchodów zakończyło wykonanie przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych z Wrocławia Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, po której przegrupowano pododdziały do defilady. W czasie przegrupowania wrocławscy muzycy zaprezentowali w krótkim koncercie wiązankę utworów patriotycznych i muzyki popularnej. Defiladę odebrał dowódca 10 Brygady Logistycznej i zaproszeni goście: przedstawiciele Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej oraz lokalnych władz rządowych i samorządowych, dowódcy jednostek i instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji wojskowych, weterani ze stowarzyszeń i związków kombatanckich, delegacje z organizacji pozarządowych, uczelni wyższych i szkół województwa opolskiego. Defiladę otwierały poczty sztandarowe 10 Brygady Logistycznej oraz jednostek podległych, następnie przemaszerowały kolumny pododdziałów brygady oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych 19 Pułku Ułanów Wołyńskich. Na końcu prezentowały się pojazdy wojskowe, będące na wyposażeniu jednostek 10 Brygady Logistycznej.

Po defiladzie pododdziałów goście obejrzeli pokaz musztry paradnej, wykonany przez żołnierzy 10 Brygady Logistycznej. Skomplikowany układ choreograficzny oraz perfekcyjne wykonanie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Dla uczestników uroczystości przygotowano również pokaz historycznego sprzętu wojskowego, który wystawiło Muzeum Historii i Uzbrojenia w Opolu.

W dniu poprzedzającym uroczystości w Kościele pw. Bł. Czesława w Opolu odbyła się Msza święta w intencji żołnierzy i pracowników wojska 10 Brygady logistycznej oraz ich rodzin. Mszę świętą celebrowali kapelan Garnizonu Brzeg ksiądz major doktor Sławomir Gadowski i proboszcz Parafii Bł. Czesława ksiądz Rafał Bałamudzki. Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe reprezentował ksiądz podpułkownik Sławomir Fonfara. Dowódca 10 Brygady Logistycznej oraz zebrani żołnierze i pracownicy wojska wysłuchali kazania oraz przyjęli błogosławieństwo na kolejne lata służby.

 

kpt. Piotr Płuciennik

Dołączona galeria zdjęć: Święto 10 Brygady Logistycznej
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane