Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
03 czerwca 2018
Logistycy na ćwiczeniu Saber Strike - 18
W dniu 03.06.2018 r. rozpoczęło się ćwiczenie Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie pk. Saber Strike - 18. Wśród zaangażowanych sił nie mogło zabraknąć żołnierzy z 10 Brygady Logistycznej, którzy będą zabezpieczać ćwiczenie na kierunku Powidz.


Ćwiczenie poligonowe Saber Strike - 18 dla żołnierzy 1 batalionu logistycznego rozpoczęło się jeszcze w koszarach 10 Brygady Logistycznej instruktażami do przemieszczenia w rejon działań tj. do Powidza w województwie wielkopolskim. Dowódca 1 batalionu logistycznego major Dominik Trentkiewicz udzielił instruktażu operacyjnego, natomiast instruktaże szczegółowe dla kierowców poszczególnych kolumn udzielili dowódcy kompanii transportowych porucznik Marcin Szczepaniec oraz podporucznik Mariusz Pyka.

W dniu 01.06.2018 r. w godzinach porannych żołnierze batalionu rozpoczęli przemieszczanie się w rejon ćwiczeń poligonowych Saber Strike – 18. Ich celem była 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Po zajęciu rejonu do szkolenia poligonowego w dniu 2 czerwca rozpoczęły się przygotowania do przyszłych działań. Dowódca 1 batalionu logistycznego major Dominik Trentkiewicz oraz major Przemysław Ruman przeprowadzili instruktaże dla całości stanu osobowego z zakresu BHP, ppoż, ochrony danych osobowych, ochrony informacji niejawnych oraz bezpieczeństwa teleinformatycznego. Jeszcze tego samego dnia logistycy z Opola spotkali się z przedstawicielami armii amerykańskiej z 184 Expeditionary Sustaiment Command w celu nawiązania kontaktów oraz koordynacji przyszłych działań.

***

Ćwiczenie Saber Strike-18 realizowane będzie w dniach 3-15 czerwca, na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. W ćwiczeniu, w którym w sumie weźmie udział około 18000 żołnierzy z 20 państw, zaangażowanych zostanie ponad 5000 polskich żołnierzy oraz 1000 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ).

Międzynarodowe ćwiczenie Saber Strike-18, organizowane przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie jest ósmą edycją organizowanego od 2010 roku szkolenia. Tegoroczne manewry, podobnie jak poprzednie, uwzględniały będą m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i w Polsce. To amerykańskie ćwiczenie zalicza się jednocześnie do kluczowych przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP, przede wszystkim Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych mu jednostek wojskowych.

 

st. chor. szt. Cezary Popko

Dołączona galeria zdjęć: Logistycy na ćwiczeniu Saber Strike - 18
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz
tel. 261416302
fax. 261416296

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane