Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
08 maja 2018
Narodowy Dzień Zwycięstwa
08.05.2018 r. W opolskim Rynku pod budynkiem Ratusza odbyły się uroczystości z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.


Narodowy Dzień Zwycięstwa to święto państwowe, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2015 roku obchodzone w dniu 8 maja, mające upamiętnić zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Podobnie jak w latach ubiegłych przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych na czele z zastępcą dowódcy Garnizonu Opole pułkownikiem Wojciechem Grzybowskim, delegacje ze szkół, a także mieszkańcy miasta oddali hołd bohaterom II wojny światowej oraz złożyli podziękowania obecnym na uroczystości weteranom i kombatantom - uczestnikom walk o wolność Ojczyzny.

W imieniu zgromadzonych uczestników II wojny światowej przemawiał prezes Opolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych porucznik w stanie spoczynku Henryk Kosidło. Przypomniał zebranym bohaterstwo i poświęcenie Żołnierza Polskiego, ale również dramat cywilów, którzy musieli zmierzyć się z okrucieństwem II wojny światowej. Podziękował również lokalnym władzom i żołnierzom 10 Brygady Logistycznej za organizację obchodów. Podczas uroczystości porucznik Kosidło za zasługi w wspieraniu działalności kombatanckiej oraz kultywowaniu historii i tradycji ruchu kombatanckiego wręczył Kombatanckie Krzyże Zwycięstwa i Odznaki za Zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Obchodom towarzyszyła wojskowa asysta honorowa z 10 Brygady Logistycznej. Dowódcą uroczystości był podpułkownik Dominik Bech, a Apel Pamięci odczytał major Dariusz Chądziński. Obchody zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicami pamiątkowymi poświęconymi bohaterom II wojny światowej.

kpt. Piotr Płuciennik

Dołączona galeria zdjęć: Narodowy Dzień Zwycięstwa
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz
tel. 261416302
fax. 261416302

    
Jednostki Podporządkowane