Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
02 maja 2018
Święto Biało-Czerwonej w Garnizonie Bydgoszcz
02.05.2018. Bydgoszcz. Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej uroczyście uczcili obchody Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Garnizonie Bydgoszcz rozpoczęły się zbiórką w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych. Kampanię wystawił 1 Batalion Dowodzenia i Zabezpieczenia Ziemi Świeckiej 1 Brygady Logistycznej. Dowódcą  pocztu sztandarowego był ppor. Paweł Iwicki, kompanii honorowej dowodził por. Łukasz Pytel. Poczet flagowy w składzie dowódca plut. Daniel Bałyga, plut. Jerzy Zięba i st. kpr. Szymon Tarasek, podniósł Flagę Rzeczypospolitej Polskiej na maszt. Dowódcą uroczystości był ppłk Andrzej Murawski. Orkiestra Wojskowa z kapelmistrzem st. chor. szt. Arturem Wachowskim odśpiewała hymn państwowy.  

Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, w  zastępstwie płk Dariusz Żuchowski Szef Logistyki, w okolicznościowym przemówieniu przybliżył zgromadzonym historię barw i symboli narodowych. Dowódca korzystając z okazji pogratulował wszystkim odznaczonym, którzy przy okazji  święta otrzymali medale, odznaczenia i wyróżnienia.

Pułkownik Dariusz Żuchowski zaprosił wszystkich na wojewódzkie uroczystości, które rozpoczną się o  godzinie 11.00 na Starym Rynku.  Zostanie odprawiona msza w intencji Ojczyzny, celebrowana przez Ordynariusza Bydgoskiego księdza biskupa Jana Tyrawę, a o 13.00 w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 przy ulicy Szubińskiej rozpocznie się rodzinny piknik Niepodległości, którego współorganizatorem jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. 2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

 

Zobacz film

 

 

Wydział Działań Komunikacyjnych

 

***

 

Wojewódzkie obchody Dnia Flagi w Garnizonie Bydgoszcz, rozpoczęły się na Placu Wolności od odegrania hymnu państwowego i podniesienia flagi na maszt. W uroczystości udział wzięli wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, wicemarszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski oraz wiceprezydent Bydgoszczy Anna Mackiewicz. Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych reprezentował szef logistyki płk Dariusz Żuchowski. Wicewojewoda Józef Ramlau w swoim przemówieniu podkreślił wagę obchodzonego po raz piętnasty Święta Flagi.

- Jest to dla nas dzisiaj współczesnych święto, które może nie jest obchodzone w sposób masowy, ale jest to święto tych którym barwy narodowe są drogie. Jest ono źródłem i momentem do snucia refleksji. Cieszy mnie to, że systematycznie wzrasta liczba uczestników tego święta- mówił wicewojewoda.

Po przemówieniu nastąpiło uroczyste przekazanie flagi państwowej Komendantowi Wojewódzkiemu Policji insp. Pawłowi Spychale. Na koniec uroczystości zaproszeni goście wraz z mieszkańcami miasta wysłuchali wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu bydgoskiej Orkiestry Wojskowej.

 

Patrycja Dembska

Dołączona galeria zdjęć: Święto Biało-Czerwonej
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz
tel. 261416302
fax. 261416302

    
Jednostki Podporządkowane