Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
10 kwietnia 2018
Obchody 8 rocznicy katastrofy smoleńskiej w Garnizonie Bydgoszcz
10.04.2018 r. 10 kwietnia 2010 roku podczas podejścia do lądowania w Smoleńsku rozbił się samolot, wiozący polską delegację na uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. W katastrofie tej zginęli Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz delegaci władz państwowych, dowódców sił zbrojnych, duchowieństwa i wielu instytucji.


Przeddzień 8 rocznicy katastrofy smoleńskiej Szef IWsp SZ uczestniczył w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Lecha Kaczyńskiego w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Sala konferencyjna otrzymała imię tragicznie zmarłego Prezydenta RP. Tablicę odsłonili doradca prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy - Andrzej Zybertowicz oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

10 kwietnia  płk Tomasz Rożniakowski, Szef Oddziału Komunikacji Społecznej IWsp SZ oraz mjr Roman Łoboda, Komendant Garnizonu Bydgoszcz złożyli wieńce na grobie Aleksandra Federowicza na cmentarzu św. Józefa w Bydgoszczy.

Kolejna część obchodów upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej odbyła się w Dziewierzewie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła, koncelebrowaną przez ks. Zbigniewa Plewę. Proboszcz podczas kazania wspominał sylwetkę tragicznie zmarłego oficera, który uczęszczał do szkoły i wychowywał się w Dziewierzewie.  Był to moment zadumy dla zgromadzonych członków rodziny i mieszkańców. W kościele licznie zebrała się młodzież z pobliskiej szkoły, gdzie 1 września 2016 roku w obecności Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy RP p. Agaty Kornhauser-Dudy odbyła się uroczystość nadania imienia ppor. Marka Uleryka Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Zespole Szkół w Dziewierzewie.

Obchody zakończyły się na cmentarzu, gdzie zebrane delegacje złożyły wieńce na grobie tragicznie zmarłego oficera BOR ppor. Marka Uleryka. W imieniu Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w ceremonii uczestniczył  Zastępca Szefa Inspektoratu – Szef Sztabu, płk Zbigniew Powęska.

 

Wydział Działań Komunikacyjnych

Dołączona galeria zdjęć: Obchody 8 rocznicy katastrofy smoleńskiej w Garnizonie Bydgoszcz
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz
tel. 261416302
fax. 261416302

    
Jednostki Podporządkowane