Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
10 kwietnia 2018
Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej
10.04.2018 r. Przedstawiciele lokalnych władz, urzędów i instytucji, delegacje służb mundurowych, w tym żołnierze 10 Brygady Logistycznej oraz mieszkańcy Opola oddali hołd Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.


Obchody 8. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem rozpoczęły się w Opolu od uroczystej zbiórki w koszarach 10 Brygady Logistycznej w dniu 9 kwietnia. Dowódca 10 Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz w swoim przemówieniu przypomniał tamten tragiczny dzień – „Wszyscy pamiętamy szok i niedowierzanie, kiedy pojawiły się pierwsze informacje o tym wydarzeniu. Po ich ukazaniu się, pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie zgromadziły się tłumy ludzi. Składano kwiaty i wieńce, palono znicze, opuszczono do połowy flagę przed pałacem prezydenckim. W dniach od 10 do 18 kwietnia w Polsce obowiązywała żałoba narodowa. W tym czasie w ponad 60 polskich miastach odbyły się marsze pamięci poświęcone ofiarom katastrofy. W pogrzebie pary prezydenckiej, który odbył się 18 kwietnia w Krakowie, uczestniczyło ponad 150 tysięcy obywateli, a w telewizji transmisję z tej uroczystości oglądało ponad 13 milionów ludzi. Warto przypomnieć, że w tamtym czasie Polska nie była sama. W 23 państwach ogłoszono żałobę narodową”.

 

W dniu 10 kwietnia 2018 roku żołnierze 10 Brygady Logistycznej, na czele z dowódcą pułkownikiem Szymonem Lepiarzem, wzięli udział w wojewódzkich obchodach 8. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wraz z mieszkańcami miasta o godzinie 16.00 zebrali się na Mszy świętej w kościele o. Franciszkanów w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Następnie uczestnicy, wraz z kompanią honorową 10 Brygady Logistycznej na czele, przeszli w marszu pamięci pod Pomnik Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego przy Placu Wolności w Opolu, gdzie odbyły się główne uroczystości.


Podczas okolicznościowych wystąpień m.in. wicewojewody opolskiego Violetty Porowskiej, wiceprezydenta Opola Przemysława Zycha i naczelnika Delegatury IPN w Opolu dr. Bartosza Kuświka, dzielono się osobistymi wspomnieniami z tragicznego poranka 10 kwietnia 2010 roku. W treści Apelu Pamięci, odczytanym przez majora Dariusza Chądzińskiego, wymieniono nazwiska wszystkich ofiar katastrofy rządowego samolotu Tu-154M. Podczas uroczystości, którą dowodził major Dominik Trentkiewicz, w celu upamiętnienia poległych kompania honorowa z 1 batalionu logistycznego oddała salwę honorową. Obchody pod pomnikiem zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. W imieniu opolskich żołnierzy okolicznościową wiązankę złożył dowódca Garnizonu Opole i dowódca 10 Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz.

 

***


10 kwietnia 2010 roku podczas podejścia do lądowania w Smoleńsku rozbił się polski samolot wojskowy, wiozący polską delegację na uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej. W katastrofie tej zginęli prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Wśród ofiar katastrofy byli również wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych, osoby towarzyszące oraz załoga samolotu. Katastrofy nie przeżyła żadna z 96 osób, które były obecne na pokładzie.


kpt. Piotr Płuciennik

Dołączona galeria zdjęć: Obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz
tel. 261416302
fax. 261416302

    
Jednostki Podporządkowane