Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
09 lutego 2018
Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…
09.02.2018 r. Opole. W koszarach 10 Brygady Logistycznej, w obecności najbliższych i przyjaciół, elewi służby przygotowawczej złożyli przysięgę wojskową.


Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziało trzydziestu jeden elewów służby przygotowawczej, którzy rozpoczęli szkolenie w dniu 8 stycznia br. W uroczystości wzięły udział rodziny i przyjaciele elewów, a także zaproszeni goście, wśród których byli Posłowie na Sejm i Senatorowie RP, przedstawiciele lokalnych władz, delegacje jednostek wojskowych i służb mundurowych, weterani, kombatanci, harcerze i przedstawiciele organizacji pozarządowych i partnerów społecznych 10 Brygady Logistycznej. Na uroczystości obecny był również kapelan Garnizonu Brzeg ksiądz major Sławomir Gadowski, który pobłogosławił żołnierzy służby przygotowawczej.

 

Uroczystość poprowadził komendant Ośrodka Szkolenia Służby Przygotowawczej podpułkownik Dominik Bech, a oprawę zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia. Rotę przysięgi wojskowej elewi powtarzali za dowódcą 10 Brygady Logistycznej pułkownikiem Szymonem Lepiarzem. Czterech elewów zostało wyróżnionych złożeniem przysięgi na sztandar: Karolina Metelska, Arkadiusz Kościukiewicz, Łukasz Dziób oraz Łukasz Czajkowski.

 

Gratulując żołnierzom dowódca 10 Brygady Logistycznej powiedział – „Chwila ślubowania będzie Wam towarzyszyć do końca życia. To źródło siły moralnej, którą będziecie kierować się w dalszym życiu, zarówno zawodowym jak i prywatnym. Staliście się dziś również spadkobiercami najszczytniejszych tradycji wierności i honoru oręża polskiego, którego przykładem jest patron naszej brygady, pułkownik Piotr Wysocki. Od teraz traktujemy Was jak pełnoprawnych żołnierzy, którym można zaufać, że nie zawiodą nawet w najtrudniejszej sytuacji”. Pułkownik Lepiarz podziękował również rodzicom żołnierzy – „Szczególne słowa uznania kieruję pod Waszym adresem. Pragnę serdecznie podziękować za dobre wychowanie córek i synów, za należyte przygotowanie ich do pełnienia powinności wobec Ojczyzny”.

 

O zabranie głosu, w imieniu wszystkich rodziców, została poproszona pani Iwona Plewa, która podziękowała za wysiłek włożony w szkolenie elewów oraz podzieliła się refleksją – „Jeszcze cztery tygodnie temu byliśmy pełni obaw czy nasze córki i synowie sobie poradzą i czy wciąż będą pewne, że podjęły słuszną decyzję. Dziś rozpiera nas duma, kiedy widzimy jak zmieniły się po tak krótkim czasie szkolenia podstawowego. Nabrały pewności siebie, są bardziej poważne, odpowiedzialne i szczęśliwe, ponieważ udało im się zrealizować marzenia”.

 

Szczególnym akcentem uroczystości było wręczenie wyróżnień dla elewów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w dotychczasowym szkoleniu. Szeregowi Karolina Metelska, Paulina Plewa, Jacek Świerszcz oraz Krzysztof Bąk odebrali z rąk dowódcy 10 Brygady Logistycznej i wojewody opolskiego Adriana Czubaka listy gratulacyjne, a ich rodzice specjalne podziękowania i kwiaty.

W swoim przemówieniu wojewoda opolski Adrian Czubak podkreślił znaczenie dzisiejszej uroczystości oraz przypomniał chlubne tradycje oręża polskiego, którego od dzisiaj kontynuatorami są żołnierze służby przygotowawczej. Wojewoda podziękował również rodzicom żołnierzy za wysiłek związany z wychowaniem młodzieży w duchu służby dla ojczyzny.

 

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów, podczas której elewi mogli zaprezentować najbliższym wyuczone podczas wielogodzinnych treningów umiejętności. Po zdaniu broni elewi po raz pierwszy od dnia wcielenia opuścili koszary 10 Brygady Logistycznej i pojechali na przepustkę do rodzinnych domów.

kpt. Piotr Płuciennik

Dołączona galeria zdjęć: Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz
tel. 261416302
fax. 261416302

    
Jednostki Podporządkowane