Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
12 czerwca 2019
WOJSKOWY KIEROWCA ROKU 2019
Od 3 do 7 czerwca w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce rywalizowali kierowcy w XVI finale konkursu „Wojskowy Kierowca Roku 2019”.


Organizatorem konkursu było Szefostwo Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk. Jednym z nadrzędnych celów szesnastej edycji konkursu „Wojskowy Kierowca Roku 2019" było wyłonienie drogą eliminacji przeprowadzanych na poszczególnych etapach konkursu: najlepszego kierowcy samochodu w klasyfikacji indywidualnej, najlepszego kierowcy motocykla w klasyfikacji indywidualnej i najlepszej drużyny w klasyfikacji zespołowej.

Rywalizacja wymagała od zawodników wszechstronnego przygotowania. Zmagania rozpoczęły się od testu teoretycznego obejmującego zagadnienia z przepisów ruchu drogowego, budowy i eksploatacji pojazdów mechanicznych, zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadku drogowego oraz wiedzy ogólnej z bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.

Prawdziwa walka o bycie najlepszym wśród kierowców toczyła się na placu manewrowym. Próba zwrotności po wyznaczonym odcinku drogi samochodem ciężarowo-osobowym wysokiej mobilności (osobowo-terenowym) typu Honker z zamocowaną przed maską podstawą utrzymującą „talerz” z piłką tenisową na uwięzi, która nie miała prawa spaść, aby zawodnik uniknął punktów karnych, to naprawdę poważne wyzwanie. Slalom samochodem średniej ładowności wysokiej mobilności (ciężarowo-terenowym) marki Star 266 także wymagał od żołnierzy ogromnego skupienia oraz doskonałych umiejętności kierowania. W obu konkurencjach każde dotknięcie bramek lub ich przewrócenie skutkowało punktami karnymi. Do tego bardzo trudna  konkurencja próby terenowej, gdzie zawodnicy musieli pokonać naturalne i sztuczne przeszkody terenowe. Na pojeździe, przed jego maską był zamocowany wysięgnik utrzymujący naczynie cylindryczne wypełnione wodą. Komisja sędziowska mierzyła po każdym przejeździe ilość wylanej wody.
Im więcej wody poza pojemnikiem tym więcej punktów karnych. Wszystkie punkty karne były zamieniane na sekundy, które były dodawane do uzyskanego czasu przejazdu. Liczyła się więc nie tylko szybkość pokonania odcinka, ale przede wszystkim dokładności i precyzja. W ostatnim zadaniu z jakim zmierzyli się zawodnicy należało zabezpieczyć miejsce wypadku, powiadomić odpowiednie służby medyczne pamiętając o procedurach, udzielić pomocy w postaci resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.

Rywalizacja toczyła się także o  miano Wojskowego Kierowcy Motocykla Roku 2019. Motocykliści pokonywali trasę slalomu i tor przeszkód. 

Na koniec zmagań jeszcze konkurencja zespołowa. Sześć drużyn reprezentujących: Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i Wojska Obrony Terytorialnej pokonywało na czas trasę naszpikowaną zadaniami do wykonania. Piłowanie drewna, napełnianie wodą kanistrów, toczenie kół, wymiana i pompowanie koła w samochodzie Star 266, samowyciąganie przy użyciu wyciągarki, czy też przepychanie samochodu Honker, którym poruszała się  startująca drużyna, wymagały niezwykłego zgrania drużyny i wzajemnego motywowania do działania.

Po zaciętej, ale prowadzonej w duchu koleżeństwa i wzajemnej pomocy rywalizacji, wyniki ogłosił Sędzia Główny konkursu ppłk Ryszard Ociesa.  Miano najlepszego „Wojskowego Kierowcy Roku 2019” uzyskał  st. szer. Andrzej Kaczmarek z DGW. Drugie miejsce wywalczył st. szer. Marcin Mitka z WLąd, trzecie miejsce zajął plut. Kamil Figiński z DGW. Medale, puchary, dyplomy oraz nagrody wręczyli: Zastępca Szefa Logistyki Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych płk Artur Kępczyński
oraz Szef Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk - Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk płk Wiktor Barczykowski.

W klasyfikacji indywidualnej w konkursie „Wojskowy Kierowca Motocykla Roku 2019 pierwsze miejsce uzyskał st. chor. sztab. Paweł Marcinkiewicz z ŻW, drugie miejsce wywalczył ppor. Tomasz Magdoń z WOT, a trzecie zajął st. szer. Mirosław Szyszka z WLąd.

W klasyfikacji zespołowej Wojskowa Drużyna Roku 2019”, pierwsze miejsce zajęła drużyna z Dowództwa Garnizonu Warszawa, drugie z Wojsk Lądowych, a trzecie
z Sił Powietrznych.

Przyznano także nagrody za pierwsze miejsca w poszczególnych konkurencjach indywidualnych:

 • zwrotność na samochodzie HONKER – st. szer. Tomasz Cichulski z WOT,
 • slalom na samochodzie STAR 266 – st. szer. Marcin Mitka z WLąd,
 • jazda terenowa na samochodzie STAR 266 – plut. Krzysztof Mazurowski
  z DGW
 • slalom na motocyklu YAMAHA – ppor. Tomasz Magdoń z WOT,
 • tor przeszkód na motocyklu YAMAHA – szer. Tomasz Stępiński z WOT,
 • pierwsza pomoc ofiarom wypadku drogowego -  mł. chor. Andrzej Nowicki
  z IWsp SZ,
 • drużynowo – Dowództwo Garnizonu Warszawa.

 

Dołączona galeria zdjęć: WOJSKOWY KIEROWCA ROKU 2019
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
Dwernickiego 1
85-915 Bydgoszcz

  
 • BIP
Jednostki Podporządkowane